Başkandan Mesaj

           Değerli Paydaşlarımız,

      2018 yılı, hem Türkiye’de hem de dünya genelinde ekonomide ve politikada yoğun dalgalanmaların yaşandığı bir yıl oldu. Dünya ticaret savaşları, faiz artışları, petrol fiyatlarındaki hızlı yükseliş, gıda fiyatlarının küresel ölçekte tırmanışı gibi birçok olumsuz konu dünya gündemini kapladı. 2019 yılı ise öngörülerde bulunmanın zor olduğu bir yıl olarak karşımıza çıkıyor. Hepimiz için tedbirli davranmamız, gelişmeleri çok yakından takip etmemiz ve hızlı aksiyon almamız gereken bir yıl olacak.

      Smak Makine olarak, ekonomideki dalgalanmalara rağmen, stratejik planlarımız açısından önemli adımlar atmayı başardığımız bir yılı geride bıraktık. Portföyümüzün büyük bir bölümünü oluşturan gemi ekipmanları pazarında güçlü iç tüketim trendi sayesinde yükselen bir çizgiyi yakalarken, faaliyet gösterdiğimiz diğer sektörlerde cirosal büyümemizi sürdürdük. Operasyon alanımızı genişletirken, üretim kabiliyetlerimizi arttırmak için de yatırıma devam ettik.

      2018 yılın şirketimizde anlayışın tamamen değiştiği ve hedeflerin yeniden belirlendiği bir yıl oldu. Bu anlayış ile 2018 yılının şirketimiz için basit bir özetini sizlerle paylaşmak isterim.

ERP ye Geçiş : 2018 yılı başından itibaren tüm süreçlerin daha verimli olarak işleyebilmesi ve takip edilebilmesi için ERP sistemine geçiş yapıldı.

Tuv Rheiland Entegre Yönetim Sistem sertifikasyonu : 2018 yılı içerisinde tüm denetlemelerden başarı ile geçip, ISO 9001:2015, ISO 14000:2015 ve OHSAS 18001 toptan kalite belgelerini sertifikalandırılmaya hak kazandık.

DNV-GL Welding Workshop Approval sertifikasyonu : 2018 yılı içerisinde tüm denetlemelerden başarı ile geçip, sertifikalandırılmaya hak kazandık.

Linde Gaz Bursa SO antlaşması : 2011 yılından itibaren Yalova satış ortağı olduğumuz Linde Gaz ile, 2018 Haziran ayında Bursa satış ortaklığı anlaşması imzalandı.

Cnc Lazer Makinesi yatırımı : Trumpf 4002 model 4 Kw çift kafalı lazer kesim tezgahının 2018 yılında satın almasına karar verilip 2019 mayıs ayında devreye alındı.

Boya Holü yatırımı : 2019 şubat ayında devreye alınan boya holümüz sayesinde, ürünlerde ki boya kalitemiz artarken, çevreye ve çalışanlara daha duyarlı bir üretim anlayışına girdik.

Sosyal Tesis yatırımı : 2018 yılı içerisinde karar verilip, 2019 nisan ayında devreye alınan; yeni kafeterya, eğitim salonları ve soyunma odaları ile çalışanlarımızın şartlarını iyileştirdik.

CNC Delik Delme Makinesi yatırımı : Üretimde kalite, kapasite ve hızımızı arttırmak için AKYAPAK CNC Delik Delme Makinesi yatırımını gerçekleştirdik.

Vasıflı ve Vasıfsız istihdam : Ülkemizin istihdam hedefine yardımcı olmak için, hem beyaz yaka hem de mavi yaka yeni istihdamlarda bulunduk. An itibarıyla Şirket çalışanlarımızın %20’si Mühendis, %25’i Teknikerlerden oluşmaktadır.

      2019 yılının Ülkemiz için 2018 yılından daha iyi bir yıl olmasını temenni eder, bizlere bugüne kadar göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkürlerimi sunarım.

      Saygılarımla...

      Selim SELİMOĞLU
  Yönetim Kurulu Başkanı