Başkandan Mesaj

           Değerli Paydaşlarımız,

      2020 Yılından bu yana küresel ölçekte oluşan gelişmeler, dünya ticaret altyapısında ciddi değişimlere sebep olarak, tüm sektörler gibi ana faaliyetimizi ilgilendiren Gemi İnşa sanayisinde de belirsizlikleri arttırmış, tedarik zincirleri, iş modelleri, işleyiş şekilleri gibi pek çok farklı alanda önemli değişiklikler meydana getirmiştir. Yaşanan ekonomik ve siyasi olayların yanında bu yıl ülkemizde meydana gelen deprem felaketlerinin, başta enerji, gıda ve ham madde piyasaları olmak üzere sanayi sektörü açısından önemli sonuçları oldu. Pandemiyle geçen son 2 yılın ekonomide yarattığı tahribat ile birleşince, rekor seviyelerde enflasyon ile karşı karşıya kaldık.

      Ülkemiz, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından açıklanan dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasındaki yerini korumasına rağmen maalesef yüksek enflasyon, ekonomimiz ve hayatlarımız üzerinde olumsuz etkisini sürdürüyor. Devam etmesi beklenen bu enflasyon seviyeleri dolayısıyla yine temkinli ve maksimum öngörülebilir adımlar atmamız gereken bir yılın içerisindeyiz.

      Smak Makine A.Ş olarak, değişen koşullara hızla uyum sağlayabilen şirketimiz, yetkin çalışan kadromuz, güçlü kapasitemiz ve sağlam mali yapımız ile konjonktürel dalgalanmalara karşı güçlü şekilde konumumuzu koruyoruz. 2022 yılında tüm hedeflerimizi tutturup, başarılı performanslar elde ederek, büyümemizi güçlü ve sağlıklı bir şekilde sürdürdük. Faaliyet gösterdiğimiz her sektöre değer katmak, tüm paydaşlarımızın ihtiyaçlarını odağımıza almak ve uzun vadede büyümemize destek olacak yatırımları yapmak, kârlılık ve güçlü nakit akışı hedefleyen finansal yönetim tarzımız önceliğimiz olmaya devam ediyor.

      Şirketimiz yatırım önceliklerini, müşterilerine en iyisini ve kalitelisini uygun fiyat ve terminde sunmayı sağlayacak inovatif kapasite çalışmalarına, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik hedeflerine yönlendirdi.

      Kuruluşumuzdan bugüne Uzman çalışanlarımız, yetkinliklerimiz ve kapasitemizle öncü olmayı, gelişimi, inovasyon ve kalkınma odaklı kalmayı, Başta ülkemizde ve Avrupa’da alanımızda en üst sıralarda olmayı hedefledik. Biz, her zaman üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirebilen, zor dönemlerden tüm paydaşlarımızla el ele vererek ve daha da güçlenerek çıkmayı bilen büyük bir aileyiz. Değerlerimizden ve birbirimizden aldığımız güçle, çalışmalarımızı en verimli şekilde sürdürmeye, tüm paydaşlarımız için değer üretmeye devam edeceğiz.

      Bizlere daima inanan, katkıda bulunan tüm paydaşlarımıza şükranlarımızı sunarım.


Selim SELİMOĞLU
Yönetim Kurulu Başkanı

Haziran 2023